Eeva Kirsipuu-Vadi, Rohelise kooli programmi koordinaator Eestis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tere tulemast lugema Eesti Rohelise kooli programmi uudiskirja!

Kätte on jõudnud jaanikuu, selja taha on jäämas keeruline 2020/21. õppeaasta. Mõned lõpupeod on juba peetud, mõned veel tulemas. Rohelise kooli programm on keskkonnamärgised “Roheline lipp” välja jaganud - sel aastal 56 õppeasutusele, nii et hetkel on meil Eestis kokku 89 rohelipuga tunnustatud õppeasutust – 63 lasteaeda, 24 üldhariduskooli ja 2 huvikooli. Rohelipu kasutusõigus antakse õppeasutusele kaheks aastaks, misjärel tuleb seda uuesti taotleda. Õppeaasta lõpus on hea meel näha, et huvi rohekooli tegemiste vastu kasvab järjekindlalt ning nii kaasamõtlejate kui ka - mis veel tähtsam - tegutsejate arv on suur.

 

Varsti on aga aeg hinge tõmmata ja, kasutades Fred Jüssi mõtet - viljakalt mitte midagi teha ehk molutada. Õpetajate töö on jagamine, toetamine, suunamine ja oluline on ise mitte jääda tühjade pihkudega. Suvi pakub loodetavasti rohkem aega iseendale, aega vaatlemiseks, süvenemiseks. Ju on rohkem ka lugemisaega. Kindlasti tasub lugeda meie oma autorite teoseid - on see Aleksei Turovski, Fred Jüssi, Rein Kuresoo või keegi teine. Samuti on meil palju põnevaid tõlkeraamatuid, soovitan näiteks saksa metsniku ja looduskirjaniku Peter Wohllebeni kirjutatud raamatuid. Kui olete oma molutamise, süvenemise ja üksi lugemise vajaduse saanud rahuldatud, siis meie pere viimatine ühine lugemine koos lastega oli Peter Wohllebeni “Kas kuuled, kuidas puud räägivad?”

 

Inimkonna ja looduse suhted, selle mõtestamine ja ümbermõtestamine on teema, mis saadab meid ka suvisel ajal. Eks me õpime niikuinii kogu aeg, ka molutades, aga kui on huvi natuke koos juhendamisega õppida, siis meie kolmandast uudiskirjast leiate mõned viited. Samuti mõtteid, kuidas väikeste valikutega oma keskkonnamõju vähendada. Head lugemist ja ilusat suve!

 

 
 

Programmi sõnumitooja ilmub 4 korda aastas - novembris, veebruaris, mais ja augustis. Uudiskirja on oodatud lugema kõik võrgustiku lasteaedade ja koolide õpetajad ja õpilased, nende vanemad, aga ka kõik keskkonnahariduse huvilised üle Eesti, kes Rohelise kooli tegemistest innustust saavad ja meile kaasa elavad. Kajastame uudiseid, üritusi ja seminare, vahendame programmi osalejate mõtteid ja jagame hooajalisi keskkonnasõbraliku igapäevaelu nippe.

Liitu uudiskirjaga
 
 
 
 
 

UUDISED

 
 
 

4. juunil jagati tunnustusüritusel välja 56 Rohelist lippu

 

Rohelise kooli tunnustusüritus on veebist järelvaadatav

Rohelise kooli tunnustussündmust kanti sel aastal otseülekandena üle Laupa Põhikoolist Järvamaal. Sel aastal said keskkonnamärgise “Roheline lipp” kokku 56 õppeasutust, neist esmakordselt 14 õppeasutust. Sündmuse avas president Kersti Kaljulaid tervituskõnega, andes seejärel õppeasutustele sümboolselt üle rohelipud. Tunnustusüritust juhtis Kristo Elias, ettekannetega esinesid zooloog Aleksei Turovski, Malaisia rohekoolide kogemusi jagas Jessie Chew ja palmiõlist rääkis Jeslyn Ng, Eesti Rohelise kooli võrgustiku koordinaator Eeva Kirsipuu-Vadi tegi kokkuvõtte aasta tegemistest.

 

Vaata üritust järele RK Facebooki lehel ja galeriid sündmusest.

 
 
 

Maailmahariduse suvekoolid õpetajatele

 

Õpetajad on oodatud maailmahariduse suvekooli

Rohelise kooli suvekooli korraldamiseks me sel õppeaastal toetust ei saanud, kuid meie hea partner MTÜ Mondo korraldab sel aastal tervelt kaks suvekooli:

  • Kliimamuutuste teemal toimub suvekool 16.-19.08 ja sinna oodatakse haridustöötajaid, kes töötavad II-IV kooliastme õpilastega. Registreerumine hiljemalt 20.06 SIIN.
  • Maailmahariduse suvekool toimub 9.-11.08 ja sinna oodatakse alushariduse õpetajaid. Registreerumine hiljemalt 1.07 SIIN.
 
 
 

Keskkonnafotograafia suvekursus õpilastele ja õpetajatele

 

Fotograafiakursus “Keskkonnaajakirjandus - fotograafia” FEE Akadeemias 30.06 - 13.08.

6 nädalane suvekursus on inglise keeles, koosneb veebipõhistest foorumitest ja praktilistest ülesannetest ning mõeldud eelkõige õpilastele vanuses 13-18 aastat, aga osalema on oodatud ka õpetajad. Kursus on jagatud 6 erinevaks osaks, mida õpilased saavad teha iseseisvalt või õpetaja juhendamisel. Osaleja valib endale sobiva tempo ja kursusel osalenud õpilased on väitnud, et ülesannete täitmine võttis aega umbes 12 tundi, aga mõne hinnangul ka 2 nädalat. Kursuse läbinud osalejad saavad selle kohta ka tunnistuse. Korraldajate sõnul on see suurepärane tegevus suvevaheajaks või klassivälise projektina, mis arendab nii loovust kui kriitilist mõtlemist!

Kursusele peab registreeruma enne 30.06, lisainfo Eeva Kirsipuu-Vadi, eeva.kirsipuu-vadi@tartuloodusmaja.ee

 
 
 

Rohelise kooli heade näidete e-kogumik

 

Valmimas on Rohelise kooli heade näidete e-kogumik.

Suur aitäh kõigile, kes üleskutse peale saatsid varakevadel meile oma näiteid. Üleskutses lubasime, et kahte vastajat ootab tänukink - imehea looduse- ja reisiraamat "Seal, kus talvituvad suitsupääsukesed. Reisid mustale mandrile" Rein Kuresoolt, signeeritud autori poolt. Sisu alusel kahte tänukingi saajat välja valida oleks olnud ilmvõimatu, seega kasutasime loosimisel fortuuna abi ning raamatute õnnelikeks omanikeks said Irina Tšitšejeva Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasiumist ja Heidi Tammik Lasteaed Maasikast.

 
 
 

Seminar maakasutuse seosest kliimamuutustega

 

 

Seminar "Kliimamuutused ja maa" ootab osalema.

Foundation for Environmental Education (FEE) kutsub kolmapäeval, 23.06 kell 16:00-17:00 veebiseminarile, mille teemaks on maakasutuse roll seoses kliimamuutustega ja kuidas seda teemat õpilasteni viia. Esineja Simon Klein toob muuhulgas näiteid kliimahariduse büroo (Office for Climate Education) välja töötatud õppematerjalidest. 

Registreerumine siin

 
 
 
 
 
 

SEMINARID JA KOOLITUSED

 
 
 
Seminaride lisainfo
 

Rohelise kool seminarid toetavad õpetajate tööd loodus- ja keskkonnateemade käsitlemisel, pakuvad inspiratsiooni Rohelise kooli tegevusteks ja loovad võimalusi õppeasutustevaheliseks kogemuste jagamiseks. 

 

Ka sel kevadel kohtusime võrgustiku seminaridel peamiselt veebi vahendusel. Kõik Zoomis toimunud seminarid on võrgustiku liikmetele järelvaadatavad Rohelise kooli programmi Youtube kanalil.

 

Märtsis toimunud seminar “Vabane ohtlikest ainetest oma kodus” oli esmakordselt suunatud Rohelise kooli võrgustiku kogukonnale - lisaks õpetajatele ka lapsevanematele, halduspersonalile ja teistele huvilistele. Laupäeva hommikul kogunes huvilisi ekraanide taha sadakond. Balti Keskkonnafoorumi eksperdid Heli Nõmmsalu ja Kai Klein rääkisid erinevatest ohtlikest ühenditest ja juhtisid kuulajate tähelepanu sellele, kus me nendega oma igapäevases elus kokku puutume. Nende juhend „Vabane ohtlikest ainetest oma kodus“ kirjeldabki, kuidas vabaneda samm-sammult ohtlikest ainetest oma majapidamises.

 

Märtsikuine õpetajaseminar puudutas harrastusteadust kui suurepärast võimalust laste ja õpilastele eesmärgipäraselt looduses liikuda ja samal ajal panustada elurikkuse uurimisse. Mälu värskendamiseks saate infot Leguluse, PlutoF’i, e-Elurikkuse ning iNaturalisti kohta seminaride kodulehelt. Loodetavasti võtsid nii mitmedki teist osa nurmenukukampaaniast ja täidavad suve jooksul usinalt Suvist aialinnupäevikut

 

Palju positiivset tagasisidet sai aprillis toimunud seminar taimetervisest. See ehk pealtnäha keeruline teema sai Põllumajandus- ja Toiduameti spetsialistide poolt kenasti lahti seletatud ja selgus, et terve hulga õppematerjale leiab virtuaalsest taimekoolist, laenutada saab taimetervise teemalist rändnäitust ja seminaril osalenud õpetajad said endale Musta notsu põhimõttel mängitava kaardimängu “Taimetigedik”. Virtuaalse taimekooli ja taimetervise aasta kohta saab infot Maaeluministeeriumi kodulehelt. Taimetervise teemalist laua- ja kaardimängu on nüüd võimalik ka osta. Hinnad sõltuvad veidi tellitavatest kogustest, aga orienteeruvalt on lauamängu „Tunne taimekahjustajaid“ hind 10€ ja kaardipaki „Taimetigedik” hind 5€. Tellimuse saab esitada siit.

 

Maikuu on loomulikult parim aeg linnulaulu õppimiseks. Tartus ja Tallinnas toimusid Aire Orula ja Peep Veedla juhtimisel linnulauluhommikud. Huvilisi küll nappis (mistõttu jäid ära seminarid Pärnus, Rakveres ja Kohtla-Järvel), kuid kohaletulnud lahkusid rõõmsa tuju ja täienenud teadmistepagasiga. 

 

Koolitused lasteaiaõpetajatele koostöös Keskkonnaametiga

Varakevadel hõikasime välja võimaluse koolitada lasteaia meeskondi elurikkuse ja looduse hüvede teemal, mida viivad läbi Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialistid. Oma soovist osaleda andis teada lausa 38 lasteaeda! Kuna viiruse levik kogus kevadel taas hoogu, said koolitused alata alles mai lõpul ja seni on toimunud kaks koolitust. Kuid Keskkonnaamet on lubanud, et jõuavad järgmise õppeaasta jooksul kõigi huvilisteni.

 

 

Maris Mägi

Tartu loodusmaja koolitusspetsialist,

RK programmi võrgustiku seminaride koordinaator

 

 
 
 
 
 

INTERVJUU

 
 
 
 

Pilguheit kampaaniale - My Actions Matter

Kevadel toimunud rahvusvahelise My Actions Matter kampaania ja selles kasutatud Treasure Earth nutirakenduse üle mõtiskleb osavõtnud Muuga-Laekvere Kooli Laekvere Õppehoone õpilane Gätliin Žaivoronok.

 

Kampaania kutsus 21-päevasele teekonnale, kus väikeste positiivsete tegevuste ehk omamoodi käejälgede kaudu muudetakse ühiselt maailma. Tegevusi aitas läbi viia nutitelefonirakendus, mis on loodud keskkonnahoidlike nippide saamiseks ja heade harjumuste juurutamiseks.

 

Millised olid Treasure Earth nutirakenduses su lemmik ülesanded, mida tegid hea meelega kaasa ja mis rohkem meelde jäid? Kas mõni ülesanne üllatas, kurvastas või rõõmustas sind rohkem kui teised?

 

Minu lemmik ülesanne oli videote vaatamine Youtube’ist. Nutiajastu lapsed nagu me oleme, meile meeldivad mugavad lahendused. Sellised asjad toovad meie silme ette rohkem reaalsust, sest kui õpetaja räägib, ei suuda me mõista, mida tegelikult iga pisiasi, kasvõi lillede kasvatamine, pildistamine jne, endaga kaasa toob. Eriti üllatasid sellised ülesanded, kus pidime kirjeldama, mida me õues näeme või tunneme ning kirjutama sellest mõnda internetikeskkonda. Tihtipeale nii mina kui ka mu klassikaaslased ei olnud piisavalt julged, et oma mõtteid postitada.

 

Kas sa arvad, et sellised sarnased nutirakendused võiksid päriselt inspireerida noori keskkonnasõbralikku elu elama ja teadlikumaid valikuid tegema või on see pigem nagu hariv meelelahutus? Mida võiks sinu arust teinekord paremini kui sellist nutirakendust noortele luua?

 

Mina arvan tõesti, et selline nutirakendus inspireerib. Päris meelelahutuseks ma seda ei pea, sest natuke tuleb ikka pühenduda rohelisse mõtteviisi, et oleks üldse tahtmist midagi ära teha. Midagi teisiti ma selles nutirakenduses ei teeks, kuigi mul oli sellega seoses probleem, et tihtipeale ei laadinud pildid ära ja vahel ei saanud näha teiste postitusi. Ka Rohelise kooli võrgustikku gruppi kirjutati, et nutirakendusel võivad tõrked olla.

 

Kas arutasid või tegid mõnda ülesannet koos enda pereliikmega, õpetajaga, koolikaaslaste või sõpradega? Kui tegite mitmekesi, siis kas koos ülesande tegemine viis ka parema vastuse saamiseni? 

 

Neid ülesandeid on väga tore teha koos sõprade või perega, sest tihtipeale kui oli antud ülesanne, näiteks liikuda või taimi otsida õues, võtsin sõbra kaasa ja oli endalgi lõbusam. Parema vastuseni me ei jõudnud, kuid nagu ma enne mainisin, siis paljud mu klassikaaslased ei olnud piisavalt julged, et oma mõtteid postitada. Selline koos tegemine andis aga meile omavahel aega asjade üle arutleda ning oma küsimustele toetust leida

 
 
 
 
 

ROHESOOVITUS

 
 
 

Kuidas jaanilaupäeva pidu roheliselt pidada

 

Tulemas on jaanilaupäev, erinevad piknikud ja suvised grillipeod - jagame mõningaid tähelepanekuid, mida jälgida, et oma suveüritused keskkonnasõbralikumalt korraldada.

 

Üle tasuks vaadata nii enda pidulauale pandavad nõud kui ka ostetavad  toidukaubad, jäätmete kogumise võimalused ning lõkkeks varutud põletusmaterjal.

 

Esimesena tekib tihti küsimus, millised nõud valida? Võimalusi on mitmeid ja variandid ajavad tihti segadusse. Igal juhul on alati loodussäästlikumad taaskasutatav nõud ehk anumad, mida saab puhtaks pesta ja uuesti kasutada - ehk siis need, mis juba kapis olemas on! Poes olemas palju erinevaid häid ja halvemaid ühekordseid “bio” ja “öko” nõude variante. Kahjuks mitte iga toode, millel on peal õiged sõnad, ei ole kindlasti keskkonnasõbralik.

Loe edasi
 
 
 

Hoia end kursis Rohelise kooli tegevusega

Külasta Rohelise kooli programmi kodulehte
Jälgi Rohelise kooli ametlikku Facebooki lehte
Liitu Facebooki grupiga “Rohelise kooli võrgustik”

 

Liitu Eesti Rohelise kooli e-postiloendiga

Liitu rahvusvahelise Eco-Schools Global uudiskirjaga

 

Ülemaailmset Eco-schools Global programmi juhib Foundation for Environmental Education (FEE) ja programmi tegevusi Eestis koordineerib Tartu loodusmaja. Programmi koordineerimist ja tegevuste elluviimist Eestis toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ning Janek Pohla koostöös Sihtasutusega Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu.