Eeva Kirsipuu-Vadi, Rohelise kooli programmi koordinaator Eestis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tere tulemast lugema Eesti Rohelise kooli programmi suvist uudiskirja!

Kevadised metsapoole maitsed on asendumas magusate maasikatega. Eks nõgese- ja naadikotlette saab edasi teha, kuid saaki hakkavad andma ka kultuurtaimed. Viimastel aastatel on oma toidu ise kasvatamine saanud sisse uue hoo ning toredaid näited on rohkesti ka meie võrgustikus. Teadmised, keda koos kasvatada ehk kes on eriti sobilikud seltsilistaimedeks ning milline tõmmis aitab eemale peletada kahjureid, viivad edasi oskusteni saada puhtaid, tervislikke vilju ja marju. Ise mahedalt kasvatamine aitab vältida olukorda, kus ostetud maasikast võib leida 35 eri pestitsiidi jääki - just sellise numbri leiab 2020.a EL seireandmetest. Ehkki võrreldes teiste Euroopa riikidega ostab ja seega kasutab Eesti põllumees taimekaitsevahendeid veel tagasihoidlikult, siis 2021.a oli rekord - nii palju taimekaitsevahendeid pole Eestis läbi aastate turustatud. Veel üks põhjus vaadata senisest enam mahetoodete poole.

 

Rohelise kooli võrgustik sai 6.juunil samuti oma maasikad - keskkonnamärgised “Roheline lipp”, jagatud. Tänase seisuga on Eestis kokku 102, sealhulgas 14 esmakordset rohelipu omanikku. Ja kuigi maasikad õppeasutustele on jagatud, siis suvi on varude kogumise aeg - nii marjade kui jõuvarude taasloomise aeg. Aitäh ühise õppeaasta eest ning head kogumist!

 

 
 

 

MEIE UUED LIIKMED

 

Meiega on sel kevadel liitunud neli lasteaeda, üks lasteaed-põhikool ja üks põhikool.

Tere tulemast Lasteaed Mesipuu, Merivälja Lasteaed, Tallinna Pae Lasteaed, Kohtla-Järve Lasteaed Pääsuke,  J.V.Veski nim Maarja-Magdaleena Põhikool ja Tartu Forseliuse Kool!

 

Jõudu roheliseks kasvamise teekonnal!

 
 
 
 
 

UUDISED

 
 
 

Rohelippude jagamine

 

 

6.juunil toimus Tartu loodusmajas Rohelise kooli aastakonverents, kus anti kätte selleaastased rohelipud.

 

46 lasteaeda ja kooli said sel pidulikul päeval kätte oma Rohelise kooli programmi keskkonnamärgised ehk rohelised lipud. Neist esmakordselt 14 õppeasutust, teistkordselt 20 õppeasutust ja juba kolmandat korda 12 õppeasutust. Lisaks on eelmise aasta kevadest rohelipu kasutusõigus juba 56 õppeasutusel. 

 

Usinaid rohekoole tervitas programmi patroon Kersti Kaljulaid ja Tartu linnapea Urmas Klaas, kuulasime väga põnevaid loenguid loodusteadlastelt, vahetasime omavahel kogemusi, võtsime aasta kokku ja maiustasime. Uuel aastal juba uue hooga!

 

Aastakonverentsi videoülekannet ja fotosid saab järelvaadata meie Facebooki lehel.

 
 
 
 
 
 
 
 

SEMINARID JA KOOLITUSED

 
 
 
Seminaride lisainfo
 

Rohelise kool seminarid toetavad õpetajate tööd loodus- ja keskkonnateemade käsitlemisel, pakuvad inspiratsiooni Rohelise kooli tegevusteks ja loovad võimalusi õppeasutustevaheliseks kogemuste jagamiseks. 

 

Eesti võrgustiku seminarid

 

Lõppev õppeaasta tõi endaga kaasa 10 eriteemalist seminari: maailma keskkonnaolukorrast roheteraapia ja maailmahariduse teemadeni. Kokku toimus õpetajatele 10 kontaktseminari ja 8 veebinari üle 640 osalejaga. Esmakordselt õnnestus kohtuda ka õpilaste seminaridel Aegnal, Tallinna Loomaaias ja Erto Mahetalus. Lisaks pakkus FEE rahvusvahelisi veebiseminare ja koolitusvõimalusi. Uuel õppeaastal jätkame kindlasti toidutaimede ja elurikkuse teemadega, FEE poolt on aasta teemaks keskkonnareostus ja selle mõju.

 

Kõik senised veebiseminarid on salvestatud ja neid saab järele vaadata Rohelise kooli kodulehel.

 

FEE Akadeemia kursused õpetajatele

 

Samuti tuletame meelde võimalust osaleda FEE Academy kursustel. FEE Academy on võrgustiku liikmetele mõeldud keskkond, mis pakub keskkonnahariduslikke veebikursusi. Kevadel on võimalik osa võtta ingliskeelsest kursustest: 

  • Ringmajandusteemaline kursus: Strategies to Advance Circular Economy

Kursus annab ülevaate ringmajanduse ideest, põhimõtetest ja tutvustab, kuidas nendel alustel saab liikuda lineaarsest majandusmudelist “tooda-tarbi-viska ära” edasi ringmajandusse Ringmajandus loob raamistiku taastava ja taastava majanduse kujundamiseks, mille sees kasutatakse materjale eri tsüklites nö kinniste silmustena.

 

Maht:10-12 h

Sihtgrupp: 16+ (seega nii õpilased kui õpetajad)

Toimumise aeg: 9. aug- 19.sept 2022

 

Kursused on ingliskeelsed ja osalejatele tasuta. Osalemiseks on vaja luua kasutajakonto ja küsida kohalikult koordinaatorilt osalemiseks võtmekood. Uuri kursuste kohta täpsemalt siit.

 

Maris Mägi

Tartu loodusmaja koolitusspetsialist,

RK programmi võrgustiku seminaride koordinaator

 

 
 
 
 
 

INTERVJUU

 
 
 
 

Pilguheit õppeasutusse - Huvikool Tartu Loodusmaja

Sel korral vestlesime Tartu loodusmajaga, kes on üks neljast huvikoolist rohekoolide võrgustikus. Tartu loodusmaja huvikool on programmis osalenud 2018.aastast ja majas on külas käinud palju teisi rohekoole kogemusi vahetamas.

 

Küsimustele vastab Tartu loodusmaja huvikooli õppe- ja infojuht ja õpetaja Pille-Riin Pärnsalu. 

 

Kuidas tundub loodusmaja huvikoolis või huvikoolides üldiselt Rohelise kooli programmi rakendamine erinevat üldhariduskoolist?

 

Tartu loodusmaja huvikooli puhul on see eripära, et kuna me tegeleme nagunii süvitsi loodus- ja keskkonnaharidusega ringitundides, siis meie lapsed ei adu hästi, mida eraldi Roheliseks kooliks olemine tähendab. See on juba loomulik osa, millega me iga päev tegeleme. Mõnedki õpilased on segaduses minu käest küsinud, et kus see meie Roheline Kool siis asub? Teistel huvikoolidel, kes pakuvad muus valdkonnas haridust on jällegi vastupidine probleem – kuidas rohekooli teemasid enda õppesse siduda, näiteks pilliõppesse? Olemegi proovinud neile, kes meie huvikoolis külas käivad, anda ideid ja näiteid. Pigem kiputakse üle mõtlema, alustada saab kõige lihtsamatest asjadest, näiteks tegeleda küsimusega, mis materjalist on asjad tehtud ja kust see pärineb? Kasvõi erinevad pillide näidete puhul. Seda saab rakendada ükskõik millises huviõppes. Ka õues saab sporti tehes hakata märkama, kes sul kogemata murul talla alla võib jääda või vastu lennata.

 

Minu soovitus on alati olnud mitte mõelda liiga keeruliselt, et peab hakkama kohe kliimaprobleeme lahendama, alustada saab väikestest asjades. Ja loomulikult oma keskkonnaülevaatust saavad teha kõik õppeasutused. Algul oli ka meil hirmutav, kuidas seda tervikuna rakendada ja kuidas näidata, et oleme roheline kool. Tahaks hakata korraldama suuri erilisi sündmusi, aga tegelikult on igapäevategevused, mida sa võib olla ei panegi tähele, sama olulised ning viivad kõige paremini edasi. Mitte ühekordsete sündmuste korraldamine, mis saavad läbi ja sellega ühe teema käsitlemine lõpeb.

 

Mis on loodusmaja huvikoolis olnud kõige suuremad väljakutsed ja raskused?

 

Kõige keerulisem on meie jaoks asjaolu, et lapsed käivad korra nädalas eri aegadel huviringis ja neid on raske kokku saada. Nii meie keskkonnatöörühma kui ka lihtsalt kõiki õpilasi ühistegevusteks. Tavalises koolis saavad nad ju kokku iga päev, veetes seal kaua aega ja palju lihtsam on ühiseid tegevusi koordineerida. Sellepärast hakkasime enda keskkonnatöörühma kokkusaamisi ja koosolekuid vahepeal Zoomis tegema, sest kõik ei saanud samal ajal majja tulla ja nii oli lihtsam.

 

Samuti on algusest peale olnud väljakutse lapsevanemaid kaasata. Kahjuks jõuab suhteliselt vähe Rohelise kooli sisulisest infost lastevanemateni, sest huvikoolide vanemad on õppetööga vähem seotud kui üldhariduskoolis. Arvan, et see probleem on igal pool huvihariduses, sest vanemad tegelevad eelkõige laste tavakooli rõõmude ja muredega, mis võtab palju aega. Ja siis veel soovida, et nad panustaks eraldi huvikooli tegevustesse ja kogukonda - see nõuab eraldi energiat, et pühenduda ja näiteks majja üritustele tulla. Õnneks on keskkonnaülevaatuse küsitlusel lapsevanemad aktiivsemalt osalenud, aga see on meil veebi teel toimunud. Oleme üritanud koosolekuid ja muid üritusi lapsevanemate jaoks ühildada, et anda korraga huvikooli õppeinfot, aga ka siis väikese keskkonnahariduse killukese sellega koos.

 

Mis teil järgmiseks õppeaastaks plaanis on, kuidas mõtlete uusi valitud teemasid kasutada?

 

Oleme juba pikemalt huvikooli sündmused ühendanud meie aasta teemadega, nii et kõik meie õpilaste näitused, viktoriinid, konverentsid, ööakadeemiad ja muud huviüritused käsitleks just käesoleva aasta teemasid. Plaanime nii ka edasi minna. Ja ringitundides muidugi vaatame aasta teemasid nagunii jooksvalt. Selliseid väikeseid olmeharjumusi nagu jäätmete sorteerimine tuleb ikka pidevalt noorematega üle korrata, et see täiesti püsivaks harjumuseks juurduks. Samuti tahame, et uuskasutuslaat, mis sel kevadel sai tehtud, muutuks traditsiooniks ja läheks aktiivselt käima. Järgmine on plaanis korraldada novembris jäätmetekke vähendamise nädalal. Enne jõule saaks siis laada töötubades meisterdada uus- ja taaskasutus põhimõtetel kingitusi ja kingikotte. Kevadel tegime laada just kevadise suurpuhastuse mõttest lähtudes, kus huvikooli lapsed koos vanematega said kodust ülejäänud asju müüa ja omavahel vahetada. Õpilastele väga meeldis selleks valmistuda.

 
 
 
 
 
 

ÜLESKUTSE

 
 
 

Märka ja jäädvusta enda lemmikpaika looduses

 

Suvine üleskutse on puhata ja tunda loodusest rõõmu, olgu see siis marju korjates, aiatöid tehes, matkates või oma lemmik looduspaika jäädvustades!

 

Osalege ka #SpottingNature väljakutses juuni lõpuni! Väljakutse on mõnus viis, kuidas avastada kohaliku looduse mitmekesisust, märgata enda sidet kodukoha loodusega, veeta aega õues ja õppida selgeks mõni uus liik. 

 

Osalemiseks:

  • Tee lühike video (alla 60 sek) või foto oma lemmikpaigast looduses, postita see omal valikul sotsiaalmeediakanalisse ning jaga mõnd huvitavat fakti sellest kohast või liikidest, kes seal elavad.
  • Märgi ära vähemalt 3 inimest, kes võiksid samuti esitleda oma lemmikpaika.

Postituse juures kasuta teemaviiteid #SpottingNature, #GenerationRestoration, #GAIA2030 ja #rohelinekool

 

 
 
 
 
 

ROHESOOVITUS

 
 
 

Kuidas keskkonnahoidlikult jaanipäeva peolauda katta?

 

 

Tulemas on jaanilaupäev ja suvised grillipeod – jagame mõningaid tähelepanekuid, mida jälgida, et oma suveürituste toidulaud keskkonnasõbralikumalt katta.

 

Kolm asja, mida jälgida - toidu päritolu ja hooajalisus, kasvatamisviis ja liha osakaalu vähendamine.

 

Kohalik toit jõuab sööjateni kiiremini ja ka transpordi keskkonnajalajälg on nii väiksem. Läbides lühema tee, säästetakse üldjuhul ka lühema hoiustamise ja külmutamise arvelt. Toidu energiakulu on enamasti peidus – fossiilseid kütuseid ja sellest loodud erinevat energiat kasutavad põllumasinad, kastmissüsteemid, transport ning toidu töötlemis- ja säilitamishooned soojendusega lautadest, külmhoonetest kuni suurte toidupoodideni. Kohalik ja hooajaline toit on värskem ja ka suurema toitainete sisaldusega, sest vitamiinid ja toitained säilivad paremini.

 

Loe edasi
 
 
 

Hoia end kursis Rohelise kooli tegevusega

Jälgi Rohelise kooli ametlikku Facebooki lehte
Telli käesolev uudiskiri enda e-posti

Liikmetele

Liitu Facebooki grupiga "Rohelise kooli võrgustik"

Liitu Eesti Rohelise kooli e-postiloendiga

 

 

Ülemaailmset Eco-schools Global programmi juhib Foundation for Environmental Education (FEE) ja programmi tegevusi Eestis koordineerib Tartu loodusmaja. Programmi koordineerimist ja tegevuste elluviimist Eestis toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ning Janek Pohla koostöös Sihtasutusega Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu.