Eeva Kirsipuu-Vadi, Rohelise kooli programmi koordinaator Eestis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tere tulemast lugema Eesti Rohelise kooli programmi kõige esimest uudiskirja!

Iga meie võrgustiku liige on omaette unikaalne ja seda ka rohekooli või -lasteaiana tegutsedes. Samas on meil oluline ühisosa - keskkond ja selle hoidmine on meile kõigile väga oluline väärtus ning Rohelise kooli programm aitab sellel fookust hoida. Samm-sammult õpime ühiselt tähelepanu pöörama järjest väiksematele detailidele, unustamata ära suuremat eesmärki. Minult on küsitud, et mida ikkagi siis õppeasutused teevad? Neid näiteid on meil palju, jagame neid omavahel FB-s, õppeasutuste kodulehtedel ja blogides. Hetkel on veel puudu just väljapoole suunatud inspireerivate näidete kogumikust. Loodame uue õppeaasta alguseks ka selle valmis saada, samuti tasapisi täiendada kaheteistkümne teema kohta käivaid õppe- ja juhendmaterjalide soovitusi.

Meie võrgustiku uudiskiri on hea võimalus oma tegemistest teada anda nii kolleegidele kui ka lapsevanematele ja teistele huvilistele. Uudiskiri on avatud kaastöödeks - on see mõne toreda kogemuse fotoreportaaž või hoopis hea meetodi jagamine kolleegidega. Ühiselt loodav uudiskiri on meie enda nägu ja vastab kõige paremini ka meie vajadustele!

 

 
 

Programmi sõnumitooja hakkab ilmuma 4 korda aastas - novembri, veebruari, mai ja augusti keskpaigas. Uudiskirja on oodatud lugema kõik võrgustiku lasteaedade ja koolide õpetajad ja õpilased, nende vanemad, aga ka kõik keskkonnahariduse huvilised üle Eesti, kes Rohelise kooli tegemistest innustust saavad ja meile kaasa elavad. Kajastame uudiseid, üritusi ja seminare, vahendame programmi osalejate mõtteid ja jagame hooajalisi keskkonnasõbraliku igapäevaelu nippe.

Liitu uudiskirjaga
 
 
 
 
 

UUDISED

 
 
 

Rohelise kooli Laste Ööülikooli loengud jõuavad peagi eetrisse

 

23.11 toimus Tartu loodusmajas elurikkuse teemaliste loengute salvestus koostöös ERRi raadiosaatega Laste Ööülikool. Esialgu avaliku salvestusena planeeritud loengud toimusid COVID-19 tõttu piiratud osalejaga, kuid salvestuse tulemust saavad kuulata kõik. Detsembris ja jaanuaris jõuavad eetrisse loengud Tuule Sepalt "Kuidas tuli esimene loom?", Randel Kreitsbergilt "Kalade elu vee all ja maa peal", Jaak Kikaselt "Kuidas sünnib vikerkaar" ja Mart Meristelt "Kuidas mõista lülijalgset?" (fotol). Millal täpselt saated eetrisse jõuavad - jälgige Rohelise kooli postiloendit ja FB-gruppi!

 
 
 

Täiendage kompostikaste

hariduslike infosiltidega

 

Pakume Rohelise kooli programmi koolidele ja lasteaedadele võimalust kasutada kompostikastidele mõeldud loodushariduslikke infosilte. Eeskujuks on Tartu loodusmaja kompostikastid, mis annavad infot selle kohta, mida kompostikasti panna, kirjeldavad komposteerimise käiku ja annavad läbi jooniste-graafikute aimu seal toimuvatest protsessidest, samuti tutvustavad kompostikasti elustikku ja abistavad õppetegevuste elluviimisel. NB! Infosiltide trükifailid on kasutamiseks ainult võrgustikku kuuluvatele asutustele.

Soovi korral kirjuta: maris.magi@tartuloodusmaja.ee

 
 
 

Lotte loodusmängud laenutamiseks
eelkoolile ja algklassidele

 

Elurikkuse tundmaõppimiseks on hea õppevahend eelkoolile ja algklassidele mõeldud “Lotte loodusmäng”. Rohelise kooli võrgustikul on nüüdsest kasutamiseks viis mängu, mis saavad liikuda õppeasutusest õppeasutusse. Mängude broneerimisinfo on siin
Suur aitäh Peipsi Koostöö Keskusele ja Muraste Looduskoolile, kes oma vähe kasutust leidnud mängud andsid meie võrgustikule kasutada! Lisaks on endiselt võimalik laenutada mänge mitmetest keskkonnahariduskeskustest üle Eesti.

 
 
 

Rohelise kooli eriauhind Läänemere veebiviktoriinil 

 

Kuni 15.12 saab veel osaleda rahvusvahelisel Läänemere veebiviktoriinil, mida korraldab Unesco ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekt. Osalema oodatakse 4.-12. klasside noori, viktoriin toimub inglise keeles ja annab hea võimaluse õppida Läänemere elustiku, ökoloogilise seisundi ja selle probleemide kohta. Rohelise kooli programm loosib enda võrgustikust osalenud õpilaste vahel välja ühe maitsemeeli rõõmustava ja kaks jäätmeteket vähendavat kingitust.

 
 
 

Digijäätmete kampaania kutsub uuel aastal harjumusi muutma

 

 

25.-31.01 on Rohelises koolis Digijäätmete teemaline kampaanianädal. Saame teada, kuidas ja kui suure jalajälje jätame ümbritsevale keskkonnale enda igapäevatoimetustega veebis ning millised lihtsasti omandatavad harjumused vähendaksid aina kuhjuvaid digijäätmeid ja nende säilitamisele kuluvat energiat.

Ole valmis osalema, täpsem info tuleb meililisti ja FB-sse!

 
 
 
 
 

ROHELISE KOOLI SEMINARID

 
 
 

Selle aasta viimane seminar! 

1.12 ja 4.12 Koolilaste rajakaamerad, Aasta loom õppetegevuses
(Zoom keskkonnas)

Lisainfo ja registreerimine
 

Kui igapäevaselt toimetavad Rohelised koolid isekeskis, siis võimalust kokku saada pakuvad võrgustiku seminarid. Seminarid toetavad õpetajate tööd loodus- ja keskkonnateemade käsitlemisel, pakuvad inspiratsiooni Rohelise kooli tegevusteks ja loovad võimalusi kogemuste jagamiseks. 

 

Eelmise õppeaasta seminarid olid edukad ja koondasid kokku paljude valdkondade spetsialistid. Riho Kinks jagas näpunäited linnurikkuse suurendamiseks kooli ja lasteaia õuel ning Sander Olo ja Asta Tuusti pakkusid meetodeid kliimamuutuste käsitlemiseks õppetöös. Delis Lintam kõneles silmade tervisest ja saime kinnitust, et võimalikult palju õuesõpet on parim ka laste silmadele ning Rauno Kalda viis meid hilisõhtustele retkedele erinevate linnade parkidesse, et kohata 2020 aasta looma nahkhiirt ja saada aimu nende salajasest elust. Rohelise kooli meeskonnaliikmed Eeva Kirsipuu-Vadi ja Maris Mägi jagasid Tartu loodusmaja kogemusi ressursisäästlikumast ja keskkonnahoidlikust tegutsemisest nii huvikooli kui kontorina. Väga tänuväärne külg seminaride oli see, et saime sügavuti kiigata mitmete lasteaedade ja koolide tegevusse ja õppekorraldusse ning suhelda teiste õpetajatega. 

 

Seminaridel osales kokku peaaegu 500 õpetajat ja juhendajat, nendel osalemine on ka Rohelise lipu taotlemisel üheks kriteeriumiks. Sel sügisel on selja taga juba kolm seminari, neljas on detsembri algul tulekul. Õppeaasta algul küsisime osalejatelt ka seminaridele tagasisidet, põnevust ja huvi pakkuvate teemadena toodi välja globaalne kodakondsus, energia, kliimamuutused, jäätmed (sh toidujäätmed), meri, toit ja tervis. Samuti on suur huvi teiste Roheliste koolide tegutsemise vastu, nii õpilaste kui õpetajate vaatenurgast. Kindlasti arvestame nende soovidega uue aasta seminaride puhul. Peame oluliseks, et võrgustikuseminarid ei oleks vaid teema tutvustus, vaid annaksid õpetajatele inspiratsiooni õppetöö läbiviimisel ja Rohelise koolina tegutsemisel ning pakuks uusi meetodeid. Kuigi uuel aastal alustame seminaridega paratamatult Zoom keskkonnas, loodame kevadel jälle omavahel kokku saada ja võimalusel oma silmadega ka teiste koolide-lasteaedade tegevustesse piiluda.

 

Maris Mägi

Tartu loodusmaja koolitusspetsialist,

RK programmi võrgustiku seminaride koordinaator

 

 
 
 
 
 

INTERVJUU JÜRI GÜMNAASIUMI ÕPILASTEGA

 
 
 
 

Pilguheit kooli - Jüri Gümnaasium

Rohelise kooli programmi eesmärkide ja tegevuste üle mõtisklesid ja muljetasid Jüri Gümnaasiumi õpilased Kristo (10. klass), Johanna Dora (7. klass) ja Hanna (7. klass), toetas Jüri Gümnaasiumi Rohelise kooli eestvedaja Annika Sakkarias.

 

Millisest Rohelise kooli üritusest sinu koolis oled endale mõne uue hea harjumuse või idee saanud ja kuidas enda igapäevaelus oled hakanud enda käitumisharjumusi rohkem tähele panema või muutma?

Kristo: #ärarääma kampaaniaga seoses kogun taarat. Tegin seda tegelikult ka enne. Osad tunnid, mis olid seotud globaalsete teemade arutamisega (kasvuhooneefekt, prügisaared, globaalne soojenemine), on tekitanud huvi maailmas olevate suurte probleemide vastu. On tekkinud huvi keskkonna kaitsmise ja selle parandamise vastu, kuna kahju on juba tehtud ja säilitamisest ei piisa, kui me tahame mitmekesist ja ilusat loodust maailmas. Käisime nooremates klassides Rohelise kooli kohta ettekannet tegemas ja see tekitas tunde, et uus põlvkond on maailmamuutev.

Johanna Dora: Ma sorteerin oma prügi palju rohkem, kui enne. Tänu talgutele on mulle tulnud harjumus prügi maast prügikasti panna.

Hanna: Kui istutasime taimi, õppisin selle kohta juurde. Korjan prügi. Näen rohkem enda ümber reostust.

 

Mis on sinu jaoks kõige huvitavam valdkond keskkonnasõbraliku maailmavaate juures, millega sina tahaksid kindlasti edasi tegeleda ja neid teadmisi ka oma sõpradele ja perele südametunnistusele panna?


Kristo: Minu jaoks on kõige huvitavam veekogude hoidmine ja nende keskkonna hoidmine. Ma tahan tulevikus tegeleda mere uurimisega, kuna vee-elustik hävib, kuigi me isegi ei tea, milliseid saladusi see endas peidab. Tuleks tuua veel teadmata saladusi avalikkuse ette ja tegeleda sellega, et poleks vaja nii kindlaid piiranguid, vaid kalapüük ja veekogude kasutamine toimuksid keskkonnaga kooskõlas ning mitte äri jaoks. Teistele südametunnistusele tahaksin panna, et ei visataks loodusesse prügi ja mürke, mis on inimesele ja ka loodusele kahjulikud. Mürke kasutatakse selleks, et saada rohkem kasumit. Põllumajandusega tuleks teha seda, et see toimiks eesmärgiga rahvas ja loomad ära toita. Kahjuks on inimese olemus selline, et kõik on kasumi nimel.

Johanna Dora: Kõige huvitavam asi minu meelest on prügi maast ära võtmine ja rääkimine, kui halb prügi on. Ma olen ausalt huvitavaid asju leidnud, mis on mind kunstis aidanud. 

Hanna: Kõige huvitavam on minu meelest veekogude reostumine. Olen selle kohta näinud palju videosid - prügi ookeanides ja meres on kole, samuti surevad kalad. Huvitav on ka suur kogus süsihappegaasi atmosfääris. 

 

Mis sa arvad, kas ja kui palju saab läbi väikeste praktiliste õppetegevuste kasvatada õpilastes keskkonnasõbralikku mõtteviisi ja kuidas need tegevused aitavad inimestel mõista ka suuri ülemaailmseid keskkonnaprobleeme?


Kristo: Kõige rohkem aitab inimeste mõtteviisi muuta see, kui reaalselt nähakse läbi oma silmade, mis on kuskil lahti. Minu jaoks on kõige õpetlikum prügi koristamine ja sedasi, et kõik osalevad, kuna kui sa pead korjama enda maha visatud prügi, siis see jõuab inimestele kohale. Kellelegi ei saa öelda, et miski pole võimalik, kuna see paneb mõtlemisele piire. Alustades väiksest koristamisest, tekib juurde inimesi, kes tahavad saada võitu suurtest asjadest nagu prügisaared. Kõige parem on panna lapsed koguma erinevaid mõtteid ja need talletada ning innustada unistusi ja mõtteid täide viima, kuna lapse mõttemaailma piiravad ainult teised inimesed, keda on lapsena pandud piiridesse.

Johanna Dora: Väga palju, kuna väikesed teod viivad suurte muudatuste ja tegudeni. Kui see hakkab muutuma, hakkab ka mõtteviis muutuma.

Hanna: Ma arvan, et see aitab väga palju. Lapsed saavad läbi praktilise töö aru, kuidas hoida loodust ja mida teha, et see püsiks puhas. Saab ise kaasa lüüa. 

 

Milline sinu kooli üritustest on kõige ägedam, kasulikum ja nii olulise sõnumiga, et soovitaksid seda kindlasti kõigis teistes Eesti koolides korraldada?

 

Kristo: Väga meeldis rahvusvaheline veebiseminar, kus õpetati oma kampaaniat tegema. Tore oli ka vaadata taaskasutatud materjalidega tehtud moe-show. Pean oluliseks tarbimise vähendamist ja taaskasutamisega seotud üritusi, et prügi tekiks võimalikult vähe ja noortele jõuaks kohale, kui palju me tarbetut prügi toodame. Kõike saab palju tõhusamalt ja läbimõeldumalt teha.

Johanna Dora: Me ei tee eriti kampaaniaid ega talguid, kuna koroona tuli. Aga ma mäletan, et meil on olnud filmikonkursid selle teema kohta. Seal räägiti palju prügi ohtlikkusest ja arendas silmaringi. Talgud on ka toredad ja töötavad hästi, kuna paljudele ei meeldi teiste asju üles korjata ja siis ei viska nad enam seda maha.

Hanna: Mulle meeldis moe-show. Saime ise disainida riideid ja see oli väga huvitav ja tore uus kogemus. Sai näha teiste klasside loomingut. Sai olla loov, aga samas aidata loodust. Minu klass taaskasutas palju materjale. See nägi välja nii, et me valmistasime mitu nädalat enne, õhtul peale kooli oma kostüüme. Enne moe-showd panime ennast valmis ja pidime minema oma loomigut esitlema. Saime tunda ennast nagu päris modellid.

 
 
 
 
 
 
 

ÜLESKUTSE 

 
 
 
 

Milline võiks olla Rohelise kooli programmi tunnuslause? Mõttetalgud ootavad rohepäid! 

Rohelise kooli programmi otsib enda rahvusvahelisele tunnuslausele sobivat tõlget. Aita panustada Eesti Rohelise kooli idee kujunemisse ja ühine mõttetalgutega -  kuidas võiks kõlada programmi ingliskeelne tunnuslause eestikeelselt? “Engaging the youth of today to protect the planet of tomorrow”

Tunnuslause eesmärk on samaaegselt võrgustiku liikmeid poeetiliselt inspireerida ja motiveerida kui ka võimalikult lühidalt ja selgelt võtta avalikkuse jaoks ühe lausega kokku programmi eesmärk. Mõttetalguid võib pidada nii üksi, kolleegide, õpilaste ja lapsevanemate seltsis kui ka kodus, klassiruumis, kaugõppes ja keskkonnatöörühma koosolekul.

Kaasamõtlejate vahel lähevad jagamisele mõned magusad ja edaspidist mõttetööd soodustavad auhinnad. Palume saata tunnuslause eestikeelsed versioonid koordinaatorile eeva.vadi@gmail.com, tähtajaks 31.01.

 

 
 
 
 
 

ROHESOOVITUS

 
 
 

Millist küünalt peagi saabuval pühadeajal valida?

 

Küünlad loovad õdusa meeleolu ja rahustava keskkonna ning muudavad olemise nii füüsiliselt kui vaimselt valgemaks. Milline küünal on aga keskkonna ja tervise seisukohast parim valik? Valik on lai ning nagu tarbimisteemade puhul tihti juhtub, siis ühest vastust anda polegi nii lihtne. Küünlaid valmistatakse parafiinist, steariinist, erinevatest taime-, aga ka mesilasvahast. 

Loe edasi
 
 
 

Hoia end kursis Rohelise kooli tegevusega

Külasta Rohelise kooli programmi kodulehte
Liitu Facebooki grupiga “Roheline kool”

 

Liitu Eesti Rohelise kooli e-postiloendiga

Liitu rahvusvahelise Eco-Schools Global uudiskirjaga

 

Ülemaailmset Eco-schools Global programmi juhib Foundation for Environmental Education (FEE), programmi tegevusi Eestis koordineerib Tartu loodusmaja. Programmi koordineerimist ja tegevuste elluviimist Eestis toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ning Janek Pohla koostöös Sihtasutusega Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu.