Eeva Kirsipuu-Vadi, Rohelise kooli programmi koordinaator Eestis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tere tulemast lugema Eesti Rohelise kooli programmi kevadist uudiskirja!

Kevad koos valgusega on saabunud! See on aeg, mil paljud meist hakkavad looduses toimuvat rohkem tähele panema ja need märkamised tekitavad tihti küsimusi. Kui suur see liigirikkus ikkagi on, kui palju eri naabreid meil on? Levinud hinnang liikide koguarvu osas Maal on ca 8-10 miljonit, kirjeldatud on üle 2 miljoni liigi. Mõned liigid kahjuks jäävadki igaveseks avastamata, sest liikide kadu on kiire. Rõõmu toovad aga uued ja huvitavad leiud ja seda juhtub aegajalt isegi imetajate maailmas. Möödunud aasta avastustest saab kuulda näiteks Ringvaate saates esinenud zooloog Lennart Lennukilt.

 

Minu ainus imetajaliigi avastus (mis küll hiljem teaduslikku kinnitust ei leidnud) toimus umbes 4-aastasena, mil ma olin täiesti kindel lihavõttejänese olemasolus! Öösel aknalauale aknalauale tekkinud ideaalselt värvitud pühademunad olid selle vääramatu tõestus. Need olid nii täiuslikud, et inimkäsi neid kindlasti maalida ei saanud! Tegelikult oli see lihavõttejänes ikkagi minu ema, kellel oli olnud õnne sattuda poes peale nn Ida-Saksamaalt pärit värvitablettidele. Tänapäeval on igasuguseid värve saadaval palju. Mõned tervisele ohutud, mitmedki võiks aga ostmata jätta. Looduslike värvainete nimekiri on pikk ja tulemus põnev. Mulle tundus lapsena munakoore peal asetleidev protsess müstiline - kuidas ikkagi saab sibulakoor sellist pilti sinna joonistada! Millega veel on hea pühademune värvida, säästes samal ajal nii loodust kui oma tervist, saate lugeda uudiskirja rohesoovituse rubriigist.

 

Juuni alguses on uute keskkonnamärgiste “Roheline lipp” kätte andmise aeg. Loodetavasti saame seda tänulikult tähistada siis juba rahumeelses maailmas. Head kevade märkamist ja nautimist, meelerahu ja tasakaalu!

 

 
 

 

MEIE UUED LIIKMED

 

Meiega on alates jõulukuu algusest liitunud neli uut õppeasutust.

Tere tulemast Varstu Kool, Leie Kool, Porkuni Kool ja Vändra Lasteaed!

 

Jõudu roheliseks kasvamise teekonnal!

 
 
 
 
 

UUDISED

 
 
 

FEE elurikkuse kampaania Gaia 20:30 jätkub kevadel

 

Ülemaailmsed tegevuspäevad (Global Actions Days) toimuvad 20.-30. aprillil.

 

Kampaania kaasab osalejaid kõigist FEE programmidest väikestesse positiivsetesse tegevustesse, mida igaüks meist saab teha looduse ja kohaliku elurikkusega sidemete loomiseks. Sel korral on see kavandatud 7-päevaseks teekonnaks läbi elurikkuse hoidmise tegevuste, et innustada osalejaid elama ja tegutsema teisiti ning kaitsma üleilmset bioloogilist mitmekesisust. Hea võimalus saada osa rahvusvahelisest rohekoolide kampaaniast läbi lihtsate tegevuste!

 

Loe kampaaniast pikemalt ja pane end kirja kodulehel.

  • #SpottingNature väljakutse 1.05-30.06
  • Parimate praktikate konkurss, tähtaeg 15.04
 
 
 

Rändnäitus "Kuues laine" võib jõuda ka sinu kooli

 

Rändnäitus “Kuues laine” ootab laenutajaid!

 

Tänu EV Presidendi Kultuurirahastu toetusele saime teha elurikkuse kadu käsitlevast näitusest “Kuues laine” eestikeelse lisaeksemplari, mis mõeldud just rohekooli programmi õppeasutustele laenutamiseks! Komplektis on 14 roll-up stendi, mälestustahvlid kümnele väljasurnud liigile, töölehtede komplekt paljunduseks, ülesannete komplekt kasutamiseks ning õpetajaraamat. Ülesanded sobivad eelkõige 7.-12.kl õpilastele. Uuri lähemalt näituse kohta kodulehelt. Nätus on juba ringlemas, broneerida saab alates oktoobrist.

 

Näituse laenutussoov saata: anneli.ehlvest@tartuloodusmaja.ee

Rändnäituse laenutus on tasuta, kuid transpordikulud kannab laenutaja.

 
 
 

Energiateemaline lauamäng õppeasutustesse

 

Võimalik on tellida uut energiateemalist lauamängu ka enda koolidesse!

 

Energiateemalist lauamängu “Kogukonna jõud” (“Power of Community”) saab tasuta tellida enda õppeasutusse mängimiseks siit. Meie veebruari võrgustikuseminaril tutvustatud mäng on loodud DECIDE projekti toel, kus üheks osapooleks oli Tartu Regiooni Energiaagentuur. Mäng saabub väikeses ümbrikus - vaata mängust fotosid siit ja loe eestikeelset juhendit siit.

 
 
 

Rohelippude jagamise olulised kuupäevad

 

 

Kõigil rohekoolidel tasub kõrva taha panna kaks olulist kuupäeva seoses Rohelise lipu keskkonnamärgiste uuendamisega.

 

Keskkonnamärgise "Roheline lipp" saamise taotluste tähtaeg on 27.aprill. Lippu juba omavate õppeasutuste vahearuannete tähtaeg on 25. august. Taotlusvormi, kriteeriumid ja lisainfo leiab kodulehelt.

 

Roheline lipp antakse õppeasutustele kätte kevadel Rohelise kooli aastakonverentsil, mis 2022.aastal toimub 6.juunil Tartus.

 
 
 

Lotte loodusmängude laenutamine meie liikmetele

 

 

Elurikkuse tundmaõppimiseks on hea õppevahend eelkoolile ja algklassidele mõeldud “Lotte loodusmäng".

 

Meeldetuletus, et Lotte loodusmäng on paljudes lasteaedades juba kasutusel, kuid huvi korral võib see edasi liikuda järgmiste mängijateni! Mänge on rohekooli võrgustikul kokku 5 eksemplari - hetkel on üks Tallinnas, üks Pärnus, üks Kohtla-Järvel ja kaks Tartus. Vaata vabade mängude olemasolu täpsemalt siit ja anna oma soovist märku eeva.kirsipuu-vadi@tartuloodusmaja.ee

 
 
 
 
 
 
 
 

SEMINARID JA KOOLITUSED

 
 
 
Seminaride lisainfo
 

Rohelise kool seminarid toetavad õpetajate tööd loodus- ja keskkonnateemade käsitlemisel, pakuvad inspiratsiooni Rohelise kooli tegevusteks ja loovad võimalusi õppeasutustevaheliseks kogemuste jagamiseks. 

 

Eesti võrgustiku seminarid

 

Aprillis ja mais jätkame õppeasutuste õuedes tegutsemise teemal: maastikuarhitekt ja raamatu „Tervendavad aiad“ autor Kadri Maikov tuleb jagama ideid ja teadmisi, mida õppeaia rajamisel silmas pidada. Need seminarid toimuvad taas Eesti eri paigus koolides ja lasteaedades kohapeal. Samuti toimuvad maikuus õppepäevad keskkonnatöörühmadesse kuuluvatele noortele ja sügisel ära jäänud „Meelte kooli“ seminarid Tallinnas. Suve hakul plaanime külastada Rannamõisa Lasteaeda, et saada osa nende ja MTÜ Mondo koostöös valminud maailmahariduse õppematerjalidest. Täpsema info koos kuupäevadega loodame Rohelise kooli liikmete listi saata juba lähinädalatel!

 

Kõik senised veebiseminarid on salvestatud ja neid saab järele vaadata Rohelise kooli kodulehel.

 

FEE Akadeemia kursused õpetajatele

 

Samuti tuletame meelde võimalust osaleda FEE Academy kursustel. FEE Academy on võrgustiku liikmetele mõeldud keskkond, mis pakub keskkonnahariduslikke veebikursusi. Kevadel on võimalik osa võtta ingliskeelsest kursustest: 

  • GAIA 20:30 Biodiversity Course

Kursus annab põhilise arusaamise elurikkuse hoidmise ja tervete ökosüsteemide tähtsusest. Kursuse viimase moodul jagab elulisi näiteid, kuidas osalejad saavad elurikkust ise kaitsta ja hoida.

Maht: 6-8 h

Sihtgrupp: õpetajad, noored 15+

Toimumise aeg: avatud alates 21.03

  • GAIA 20:30 Pollution Course

Kursus annab ülevaate erinevatest saastetüüpidest ja -allikatest. Käsitletakse reostuse peamiseid keskkonna- ja tervisemõjusid ning näitlikustatakse parimaid saastamise vältimise praktikaid ka eluliste edulugudega.

Maht: 7-9 h

Sihtgrupp: õpetajad

Toimumise aeg: kevad 2022, kuupäevad selguvad

  • Strategies to Advance Circular Economy

Kursus annab ülevaate ringmajanduse ideest, põhimõtetest ja tutvustab, kuidas nendel alustel saab liikuda lineaarsest majandusmudelist “tooda-tarbi-viska ära” edasi ringmajandusse Ringmajandus loob raamistiku taastava ja taastava majanduse kujundamiseks, mille sees kasutatakse materjale eri tsüklites nö kinniste silmustena.

Maht:10-12 h

Sihtgrupp: 16+ (seega nii õpilased kui õpetajad)

Toimumise aeg: I grupp: 5. aprill - 15.mai 2022

II grupp: 9. aug- 19.sept 2022

 

Kursused on ingliskeelsed ja osalejatele tasuta. Osalemiseks on vaja luua kasutajakonto ja küsida kohalikult koordinaatorilt osalemiseks võtmekood. Uuri kursuste kohta täpsemalt siit.

 

Maris Mägi

Tartu loodusmaja koolitusspetsialist,

RK programmi võrgustiku seminaride koordinaator

 

 
 
 
 
 

INTERVJUU

 
 
 
 

Pilguheit õppeasutusse - Rakke Kool

Vestleme Rakke Kooliga, kes on meie võrgustiku liikmete hulgas silma paistnud suure ja viljaka kooliaia poolest, kus kooli õpilased toimetavad hea meelega ning mida käivad inspiratsiooni ammutamiseks külastamas ka teised rohekoolid.

 

Küsimustele vastab Malle Lepp, Rakke Kooli õpetaja.

 

Kirjeldage, kuidas on teil kooliaias tegutsemine korraldatud ja ära jagatud eri klasside ja õpetajate vahel?

 

Kooliaias tegutsemist reguleerin suures osas mina kui loodusainete õpetaja ja Rohelise kooli töörühma koordinaator. I–III klass osaleb lehtede riisumisel nii sügisel kui kevadel. Alates IV klassist kuni VI klassini on kergemad aiatööd, rohimine ja kõplamine ning VII–IX klass teevad keerulisemaid aiatöid nagu maa kaevamine, kartulivagude sisse ajamine käsiadraga, kartulivõtt ja saagikoristus. 

Olen püüdnud reguleerida nii, et kõik klassid saaksid kevadel ja sügisel vähemalt paar tundi aias tegutseda. Tegutsemine toimub loodusainete või tööõpetuse tundides.

 

Kuni aastani 2020 ehk enne viiruseperioodi olid meil igal klassil oma peenrad, nii kasvasid I klassi õpilaste peenardel erinevad oad, herned ja lilledest mungalill. II klass kasvatas erinevaid juurvilju. VI klassil teraviljad ja lina. V klassil ravimtaimed, IV klassil maitsetaimed ja III klassil erinevad kapsad, salatid, kurgid. VII ja VIII klass kasvatasid ette lilli, kartuleid ja kõrvitsaid. Meie õpetajate jaoks ei ole probleem minna aeda lastega tööle kui tööülesanded on teada.

 

Ja kes hoolitseb aia eest näiteks suvisel koolivaheajal kui õpilasi abiks pole?

 

Suvel valib iga õpetaja endale nädala aias töötamiseks. Aias tuleb olla kolm korda nädalas kella 9.00 -12.00. Suvel töötatud kolm päeva saab õpetaja välja võtta, kas enne ametlikule puhkusele jäämist või peale ametlikku puhkuse lõppu. 

 

Loodusainete õpetajana tuleb mul anda esmaspäeviti suunised, mida oleks aias vaja ära teha. Meie kooli õpilased tulevad aeda hea meelega tööle, sest aktiivsematele aiatöölistele on sügisel preemiareis. Preemiareisiks on kinoskäik või spaa külastamine. 

Näiteks 2021.aasta suvel käis aias tööl 130 õpilasest 60 ning 20 neist sai preemiareisile. Preemiareisile saanutest töötas igaüks suvel aias 10-30 astronoomilist tundi.

 

Kes ja kuidas valib, mida enda peenratele istutate, näiteks toidutaimede või hooajaliste lillede puhul?

 

Valiku teeb Rohelise kooli meeskond, valiku tegemisel mõtleme selle peale, milleks me aiasaadust praktiliselt kasutada saame. Maitsetaimed on lihtsamad, õpilastel on võimalik neid kasutada kodunduse tundides. Ravimtaimede hulgast selliseid, mis on tuntumad. Lilledest on valikus enamasti sügislilled ja tuntumad vanade aedade lilled, sest meie kooliaed on üle poole sajandi vana. Oleme valinud taimi ka loodusainete ainekava järgi.

 

Millist rolli mängib kooliaed teie õpilaste loodushariduslikes tegevustes?

 

Kooliaed pakub võimalusi viia läbi põnevaid ja kaasahaaravaid tunde erinevaid õppeaineid integreerides. Kooliaias õppides ja uusi praktilisi oskusi omandades areneb meeskonnatöö. Õpilane näeb kuidas porgand või kartul toidulauale sattub, kuidas kasutada harki, labidat, muldamisel “mutti” või kartulivõtul kartulikiksu.


Kas viite kooliaias läbi ka muid vabaajategevusi peale aia eest hoolitsemise?

 

Kooliaias on meil lõkkeplats, mille ääres korraldatakse klassiõhtuid. Lõkkeplatsi ääres on toimunud kogu koolipere ühisüritusi, vastlapäevi, matkapäevasid. Kooliaed aitab hästi kaasa ühtse kogukonna tekkimisele.

 
 
 
 
 
 

ÜLESKUTSE

 
 
 

Ülemaailmsed tegevuspäevad 2022

 

Osalege 20.-30.aprillil #GlobalActionDays kampaanias!

 

Kampaania kutsub üles tegema väikeseid positiivseid tegevusi ehk #käejälgi, mis kaitsevad, taastavad ja väärtustavad ülemaailmset bioloogilist mitmekesisust. Osalema on oodatud nii lasteaiad kui koolid! Registreerige oma osalemine ja asuge tegutsema.

 

Kokku ootab teid 5 tegevust ehk käejälge:

  • Loodusesse sukeldumine
  • Looduse detektiivid
  • Ohustatud elud
  • Keskkonnamärgiste otsimine
  • Roheline pidu

Ehkki kampaania põhiaeg on 20.-30.aprill, siis alustada võib ka varem, samuti võib tegevusi teha mais. Täpsem info ja tegevuste kirjeldused rohekooli kodulehel.

 

 
 
 
 
 

ROHESOOVITUS

 
 
 

Kuidas loodussõbralikult lihavõttemune värvida?

 

 

Peagi on käes kevade kõige värvilisemad pühad – 16.aprillil saab oma aasta jooksul kogutud loovuse mängu panna ja lihavõttemune värvida. Aga kuidas teha seda kõige tervise- ja keskkonnasõbralikumalt, kasutades ainult loodusest saadavaid värve?

 

Anname teile paar retsepti ja nõuannet, milliseid taimi ja vahendeid looduslikeks värvaineteks valida!

 

Looduslike värvide hea külg on see, et nad jäävad loomulikud, loodust ennast matkivatesse värvitoonidesse ning on söömisel täiesti ohutud. Lisandub põnev katsetamine, mis toorainest millised värvid välja tulevad ning võimalus liikuda õues, et materjali oma kätega korjata ning taimi tundma õppida. Näiteks värvides kurkumiga, otsi üles milline näeb välja kollajuur, mille juurest kurkumit kui maitseainet tehakse või kus maal kasvab looduslikult hibiskus.

Loe edasi
 
 
 

Hoia end kursis Rohelise kooli tegevusega

Jälgi Rohelise kooli ametlikku Facebooki lehte
Telli käesolev uudiskiri enda e-posti

Liikmetele

Liitu Facebooki grupiga "Rohelise kooli võrgustik"

Liitu Eesti Rohelise kooli e-postiloendiga

 

 

Ülemaailmset Eco-schools Global programmi juhib Foundation for Environmental Education (FEE) ja programmi tegevusi Eestis koordineerib Tartu loodusmaja. Programmi koordineerimist ja tegevuste elluviimist Eestis toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ning Janek Pohla koostöös Sihtasutusega Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu.